Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Siatkówczak

Do praktyki lekarza rodzinnego zgłosiła się matka z 2,5-letnim chłopcem. Rodziców dziecka zaniepokoiło zaobserwowane ostatnio poszerzenie źrenicy lewego oka i jej szare zabarwienie. Nie potrafili dokładnie określić, kiedy zmiana się pojawiła, ale byli pewni, że nie była obecna od urodzenia. Matka twierdziła, że na zdjęciach z ostatnich wakacji, które zostały wykonane z użyciem lampy błyskowej, w prawym oku dziecka widać czerwoną źrenicę, natomiast w lewym oku białą plamę na tle czerwonej źrenicy.
W badaniu fizykalnym (przy nieposzerzonej źrenicy) stwierdziłam szarozielonkawy refleks w obrębie poszerzonej źrenicy lewego oka. Zauważyłam również nieznaczne zbaczanie lewej gałki ocznej na zewnątrz. Z dokumentacji medycznej dostępnej w poradni wynikało, że dziecko urodzone było drogami natury w 40. tygodniu prawidłowo przebiegającej ciąży i zgłaszało się dotychczas na wizyty tylko z powodu zakażeń górnych dróg oddechowych oraz na obowiązkowe szczepienia ochronne. Przez ostatni rok dziecko nie zgłaszało się do poradni.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.