Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Obniżanie poziomu cholesterolu

Rola steroli roślinnych

Streszczenie:
Tło:
Sterole roślinne są ważnym, ale nie w pełni wykorzystywanym składnikiem diety w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.
Cel: W przeglądzie omówiono stosowanie steroli roślinnych i dokonano przeglądu potwierdzonych danych dotyczących ich stosowania w praktyce klinicznej.
Omówienie: Spożywane w zalecanych ilościach sterole obniżają cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (low-density lipoprotein, LDL); jeśli ich spożywaniu towarzyszyć będą inne zmiany w diecie, poziom LDL można obniżyć jeszcze bardziej. Większość pacjentów, niezależnie od tego, czy przyjmują leki obniżające poziom cholesterolu, czy nie, odniosłaby korzyść ze stosowania steroli roślinnych dostępnych obecnie w mleku, jogurcie oraz margarynach. W badaniach na modelach zwierzęcych wykazano, że sterole roślinne zmniejszają nasilenie miażdżycy pomimo podwyższenia ich poziomu we krwi, jednak nie ma danych z badań z twardymi punktami końcowymi potwierdzającymi to działanie u ludzi.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.