Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Ukąszenia owada

Insect bites

Ukąszenia i użądlenia owadów powodują reakcję odczynową w obrębie skóry w postaci bąbli pokrzywkowych, grudek lub pęcherzy, które mogą się nawet przekształcać w owrzodzenia. Zmiany mają najczęściej charakter jednostronny.

 

Fot.

U przedstawionej na zdjęciach pacjentki do pogryzienia skóry doszło podczas prac w ogrodzie. Pacjentka nie zauważyła momentu gryzienia, ponieważ miała koszulę z długimi rękawami, poczuła jednak silny świąd, który był przyczyną drapania. W ciągu kilku godzin doszło do powstania linijnie ułożonych zmian grudkowo-naciekowych.
Miejscowo zastosowano kremy z silnym glikokortykosteroidem (raz na dobę) oraz antagonistę receptora H1 drugiej generacji (loratadynę) – 1 tabletkę na dobę. Wchłonięcie zmian chorobowych nastąpiło w ciągu 5 tygodni, a świąd skóry ustąpił w ciągu 3 dni. 

Fot. z archiwum Zakładu Psychodermatologii, Katedry Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii UM w Łodzi, ze zbioru prof. A. Zalewskiej-Janowskiej

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.