Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Przewlekłe zapalenie błony śluzowej
nosa i zatok przynosowych

„To te moje zatoki, panie doktorze!”

Streszczenie:
Tło: Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok (chronic rhinosinusitis, CRS) jest schorzeniem rozpowszechnionym w lokalnej społeczności, wiążącym się ze znaczącymi następstwami finansowymi i chorobowością.
Cel: Artykuł przedstawia w zarysie diagnostykę CRS u osoby dorosłej, diagnostykę różnicową oraz stosowne badania dodatkowe i postępowanie.
Omówienie: Obecnie raczej preferowane jest określenie „zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych” (rhinosinusitis) niż „zapalenie błony śluzowej zatok” (sinusitis) ze względu na to, że odzwierciedla proces patofizjologiczny leżący u podstaw schorzenia. W przypadku pacjentów z CRS objawy trwają co najmniej 12 tygodni, a postawienie rozpoznania wspierają wyniki badania przedmiotowego i/lub tomografii komputerowej.
U pacjentów nieodpowiadających na leczenie farmakologiczne lub jeśli rozpoznanie jest niepewne, należy rozważyć zlecenie tomografii komputerowej zatok. Kontrowersyjna i zmienna pozostaje kwestia, co składa się na maksymalną terapię. Powinna ona jednak obejmować irygacje zatok roztworem soli fizjologicznej, donosowe kortykosteroidy oraz kurację antybiotykami. Leczenie chirurgiczne zarezerwowane jest dla pacjentów nieodpowiadających na leczenie farmakologiczne.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.