Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Ból, krwawienie oraz guzki odbytu i odbytnicy

Streszczenie:
Tło: Pacjenci często zgłaszają się do praktyki lekarza rodzinnego z bólem lub guzkiem w okolicy odbytu albo z krwawieniem z odbytnicy, a połączenie różnych objawów zazwyczaj wskazuje na najbardziej prawdopodobne rozpoznanie. Jednak zawsze wymagane jest staranne badanie przedmiotowe, w tym badanie per rectum.
Cel: W artykule omówiono trzy częste problemy dotyczące odbytu i odbytnicy: krwiaka okołoodbytowego, żylaki odbytu (guzki krwawnicze) oraz szczelinę odbytu. Omówiono także krótko rzadsze przypadłości: raka odbytu i nisko umiejscowionego raka odbytnicy, których nie wolno przeoczyć.
Omówienie: Postępowanie w przypadku większości żylaków odbytu I stopnia można prowadzić tylko za pomocą środków zachowawczych. Guzki krwawnicze wyższego stopnia wymagają interwencji chirurgicznej: iniekcji środka stosowanego w skleroterapii, zastosowania podwiązek gumowych lub chirurgicznej hemoroidektomii. Wstępne leczenie szczeliny odbytu polega na stosowaniu diety z wysoką zawartością błonnika, zastosowaniu środków zmiękczających stolec, żelu o działaniu miejscowo znieczulającym oraz maści z nitrogliceryną. Aby wytworzyć chemiczną sfinkterotomię ułatwiającą gojenie, można wstrzyknąć toksynę botulinową. Przewlekłe szczeliny odbytu są przyczyną intensywnego i stałego bólu tej okolicy: do wyleczenia niezbędna jest często chirurgiczna sfinkterotomia. Może ona jednak powodować nietrzymanie stolca. Rak odbytu charakteryzuje się podobnym obrazem klinicznym jak żylaki odbytu, a rak dystalnej części odbytnicy może początkowo objawiać się jako guzek krwawniczy, dlatego w przypadku każdego pacjenta zgłaszającego się z hemoroidami, uczuciem niecałkowitego opróżnienia odbytnicy i zmianą rytmu wypróżnień należy rozważyć możliwość występowania raka odbytu lub odbytnicy.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.