Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Choroba hemoroidalna

Najczęściej zadawane pytania

Streszczenie:
Tło:
Objawy choroby hemoroidalnej (CH) występują u 25% osób po 30. r.ż. i aż u 50% po 50. r.ż. Jedna na sto porad udzielanych przez lekarza rodzinnego dotyczy problemów z hemoroidami.
Cel: Przedstawienie lekarzom rodzinnym najważniejszych informacji dotyczących diagnostyki i leczenia choroby hemoroidalnej.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa oraz doświadczenia własne autora.
Omówienie: Predyspozycje do rozwoju CH ma praktycznie każda osoba. Guzki krwawnicze są strukturą anatomiczną kanału odbytu. Najczęstszymi czynnikami przyspieszającymi ich powiększanie się i występowanie objawów choroby są mała aktywność fizyczna i zaparcia. Leczenie zachowawcze CH po ustaleniu precyzyjnego rozpoznania może być z powodzeniem prowadzone przez lekarza rodzinnego. Dopiero nieskuteczność takiego postępowania jest wskazaniem do leczenia zabiegowego, w tym ewentualnie operacji w ośrodkach specjalistycznych. Dobór metody leczenia zależy od stopnia rozwoju hemoroidów, ich miejscowego wyglądu i towarzyszących dolegliwości.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.