Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Rzucanie palenia

Co działa?

Streszczenie:
Tło:
Częstość występowania palenia tytoniu w populacji australijskiej spadła. Palenie pozostaje jednak znaczącą przyczyną zachorowań i zgonów. Lekarze rodzinni odgrywają ważną rolę w pomaganiu swoim pacjentom w rzucaniu palenia.
Cel:
Artykuł opisuje oparte na potwierdzonych danych metody rzucania palenia, które można zastosować w praktyce lekarza rodzinnego.
Omówienie:
Oparte na potwierdzonych danych metody terapii obejmują krótkie doradztwo, leczenie farmakologiczne, skierowanie do specjalistycznych świadczeń QuitlineI oraz dalsze postępowanie. Metoda 5PII – Pytaj, Przeprowadź ocenę, Poradź, Pomóż oraz Planuj dalsze postępowanie – zapewnia zorganizowanie tych interwencji. Wykazano, że metody leczenia farmakologicznego wspierające zaprzestanie palenia (nikotynowa terapia zastępcza oraz bupropion) podwajają współczynnik rzucania palenia. Ostatnio dostępny jest nowy lek (wareniklina), który – jak sugerują potwierdzone dane – jest bardziej skuteczny. Przydatność kliniczna, okoliczności, w jakich dokonuje się próby rzucenia palenia, oraz preferencje pacjenta są ważnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze leczenia farmakologicznego. Aktywnie zaplanowane wizyty kontrolne pomagają zmniejszyć współczynnik nawrotów, który – w przeciwnym razie – jest wysoki w tym zazwyczaj przewlekłym nawracającym stanie.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.