Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Prewencja u osób podróżujących

Streszczenie:
Artykuł przedstawia sposoby zapobiegania i szczepienia przeciwko zakażeniom, które mogą wystąpić u osób podróżujących. Prezentuje w jednym miejscu praktyczne informacje, przydatne lekarzom rodzinnym udzielającym porad związanych z podróżowaniem, których zebranie wymagałoby przeszukania źródeł.
Ryzyko choroby meningokokowej związanej z wyjazdem jest dla osób podróżujących zazwyczaj niewielkie, a epidemie są trudne do przewidzenia. Jednak zakażenie to może być bardzo groźne o wysokiej śmiertelności. Zaleca się szczepienie osób podróżujących do obszarów o wysokim ryzyku zachorowania lub do obszarów endemicznych, szczególnie suchych regionów Afryki Subsaharyjskiej i obszarów, w których występuje lub niedawno wystąpiła epidemia. Aktualne informacje dotyczące wybuchów epidemii są dostępne w Internecie.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.