Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Czy to może być Legionella?

Streszczenie:
Tło: Zapalenie płuc nabyte w lokalnej społeczności* to powszechnie występująca choroba, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarzy rodzinnych i na oddziały stanów nagłych w całej Australii. Legionella to jeden z wielu patogenów odpowiedzialnych za zapalenie płuc nabyte w lokalnej społeczności. Przypadki zakażenia przez Legionella mogą występować sporadycznie lub jako epidemie.
Cel: Artykuł opisuje manifestacje kliniczne zakażenia bakteriami z rodzaju Legionella i przedstawia podejście do jego rozpoznania i postępowania.
Omówienie: Zakażenie bakteriami z rodzaju Legionella (legionelloza) związane jest typowo z zapaleniem płuc nabytym w lokalnej społeczności, które może mieć ciężki przebieg. Cechy wskazujące na Legionellę jako przyczynę zapalenia płuc obejmują: objawy ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie biegunka, objawy neurologiczne, szczególnie splątanie, gorączkę do 40ºC, hiponatremię oraz zaburzenia czynności wątroby. Żaden z tych objawów nie jest jednak wymagany do postawienia rozpoznania. Niekiedy mogą dominować objawy niezwiązane z układem oddechowym. Rozpoznanie wymaga zastosowania specjalistycznych testów swoistych dla Legionella, z których najbardziej użyteczne klinicznie są badania na obecność antygenów w moczu i badania serologiczne. Zalecane leczenie obejmuje terapię makrolidami lub doksycykliną.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.