Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Retinopatia

Zalecenia dotyczące badań przesiewowych

Streszczenie:
Tło: W Australii cukrzyca typu 2 jest coraz częściej schorzeniem, z którym pacjenci zgłaszają się do praktyki lekarza rodzinnego; większość pacjentów podlega opiece prewencyjnej i właściwemu postępowaniu.
Cel: W artykule omawiamy istotne dla lekarzy kwestie oraz zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej i nadciśnieniowej.
Omówienie: Badania przesiewowe w kierunku retinopatii cukrzycowej stanowią zasadniczy element opieki prewencyjnej, a wczesne wykrycie zmian i podjęcie leczenia w odpowiednim momencie najprawdopodobniej pozwoli zapobiec większości przypadków ślepoty. Mimo to jedna czwarta Australijczyków z cukrzycą nie jest objęta odpowiednimi badaniami przesiewowymi. Aby ograniczyć liczbę przypadków ślepoty spowodowanej cukrzycą, której można zapobiec, lekarze rodzinni muszą odgrywać kluczową rolę w rozpoczynaniu, prowadzeniu lub monitorowaniu badań przesiewowych w kierunku retinopatii cukrzycowej wśród swoich pacjentów. Choć retinopatia nadciśnieniowa wskazuje na uszkodzenie narządowe, regularne badania przesiewowe w jej kierunku nie są rutynowo zalecane.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.