Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Trądzik pospolity – postać zaskórnikowo-grudkowa

Acne vulgaris

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych: ocenia się, że zmiany o różnym nasileniu dotyczą prawie 100% populacji ogólnej. Wykwitem pierwotnym jest mikrozaskórnik, w którego obrębie dochodzi z czasem do rozwoju stanu zapalnego i pojawienia się grudek oraz krost.

Ryc.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi terapii trądziku zaskórnikowego oraz grudkowo-krostkowego należy w miarę możliwości jak najszybciej zastosować miejscowe preparaty z retinoidami. W przypadku zmian zapalnych należy dołączyć antybiotyki miejscowe (zawierające np. erytromycynę lub klindamycynę) oraz kwas azelainowy. Warto zwrócić uwagę, że kwas azelainowy jest naturalnym składnikiem organizmu i nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Wywiera działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne oraz hamuje rozwój przebarwień pozapalnych. Jest bezpieczny i może być stosowany u kobiet w ciąży. Jednak należy uprzedzić pacjentów, że kwas ze względu na swoją budowę chemiczną może powodować lekkie pieczenie utrzymujące się do 30 minut po nałożeniu na skórę. 

Fot. z archiwum Zakładu Psychodermatologii, Katedry Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii UM w Łodzi, ze zbioru prof. A. Zalewskiej-Janowskiej

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.