Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Interwencje w problemach alkoholowych

Co jest skuteczne?

Streszczenie:
Tło: Postępowanie z większością problemów związanych z alkoholem w społeczności lokalnej prowadzone jest w praktyce lekarza rodzinnego. Badania przesiewowe i realizacja krótkich interwencji przez lekarzy rodzinnych mogą wpłynąć na chorobowość i śmiertelność. Lekarze rodzinni odgrywają również główną rolę w postępowaniu z uzależnieniem od alkoholu.
Cel: Artykuł omawia picie ryzykowne i częstość występowania problemów alkoholowych. Opisuje oparte na potwierdzonych danych podejścia do problemów związanych z alkoholem stosowane w opiece podstawowej.
Omówienie: Wykonywane przy okazji innej wizyty badania przesiewowe i krótkie interwencje realizowane w warunkach praktyki lekarza rodzinnego mogą mieć istotny wpływ na wskaźniki spożycia alkoholu przez osoby pijące w sposób ryzykowny i pijące w sposób szkodliwy. Są one niedrogie, można je łatwo i szybko wprowadzić. Pacjenci uzależnieni od alkoholu zwykle będą potrzebować okresu abstynencji i bardziej intensywnego leczenia. Mogą odnieść korzyść z farmakoterapii stosowanej w przypadku uzależnienia od alkoholu, chociaż jej efekty mogą być niewielkie. Połączenie farmakoterapii i skierowania do psychologa, by prowadzić terapię poznawczo-behawioralną, pozwala osiągnąć lepsze wyniki niż stosowanie samej farmakoterapii.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.