Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Rola węglowodanów w diecie cukrzycowej

Streszczenie:
Tło:
Leczenie żywieniowe stanowi istotny element postępowania terapeutycznego w cukrzycy.
Cel: Przedstawienie lekarzom opieki podstawowej informacji dotyczących właściwie zbilansowanej diety oraz znaczenia wymienników węglowodanowych i indeksu glikemicznego w leczeniu dietetycznym chorych na cukrzycę.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa, omówienie wytycznych.
Omówienie: Leczenie żywieniowe stanowi istotny element postępowania w cukrzycy. Trwa dyskusja, jakie powinny być proporcje liczby kalorii pochodzących z poszczególnych grup produktów. Wyniki badań są niejednoznaczne, ale mogą wskazywać na korzyści płynące z ograniczenia węglowodanów. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomenduje, by węglowodany w diecie cukrzycowej stanowiły 45-50% całkowitej liczby spożywanych dziennie kalorii. W leczeniu dietetycznym cukrzycy znaczącą rolę odgrywają wymienniki węglowodanowe i indeks glikemiczny. Zastosowanie wymienników węglowodanowych umożliwia pacjentom oszacowanie ilości spożywanych węglowodanów, a chorym leczonym insuliną dostosowywanie jej dawki do ilości węglowodanów zawartych w pożywieniu. Indeks glikemiczny pozwala zakwalifikować produkty spożywcze zależnie od ich wpływu na glikemię poposiłkową, a wybór polecanych w cukrzycy produktów charakteryzujących się niższą wartością indeksu glikemicznego może istotnie przyczynić się do poprawy wyrównania cukrzycy.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.