Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Kamica pęcherzyka żółciowego

Najczęściej zadawane pytania

Streszczenie:
Tło:
W Polsce zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego (KPŻ) wśród osób dorosłych żyjących w miastach oceniana jest na średnio 14% (18% u kobiet, 8% u mężczyzn), a cholecystektomia to jedna z najczęstszych przyczyn operacji wykonywanych przez chirurgów ogólnych.
Cel: Przedstawienie lekarzom rodzinnym najważniejszych informacji dotyczących diagnostyki i postępowania w kamicy pęcherzyka żółciowego.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa, doświadczenia własne autora.
Omówienie: Do głównych czynników ryzyka wystąpienia kamicy należą: wiek, płeć żeńska, liczne ciąże, otyłość. Czasem kamicę powoduje gwałtowna utrata masy ciała. W Europie mamy do czynienia przede wszystkim ze złogami cholesterolowymi i mieszanymi (80-90%). Dolegliwości bezspornie związane z KPŻ (kolka wątrobowa lub powikłania kamicy) ma około 20% osób ze złogami. U 30% występują przypisywane kamicy nieswoiste dolegliwości dyspeptyczne. W grupie osób z „niemą” KPŻ choroba zmienia charakter na objawowy każdego roku u 1-2% osób. Wskazania do operacji istnieją jedynie u chorych na objawową lub powikłaną kamicę pęcherzyka żółciowego oraz u niektórych osób z bezobjawową postacią kamicy (np. osób młodych lub z podejrzeniem raka pęcherzyka). W napadzie kolki wątrobowej lekarz rodzinny powinien wykonać choremu iniekcję domięśniową metamizolu z papaweryną i skierować go na ostry dyżur do szpitala. Obecnie kamicę pęcherzyka żółciowego w zasadzie leczy się wyłącznie operacyjnie. Przede wszystkim wykonuje się laparoskopową cholecystektomię, można rozważyć otwartą cholecystektomię, a w pewnych okolicznościach wykonuje się inne zabiegi. Przeciwwskazania do zabiegów operacyjnych są bardzo ograniczone. Przeciwwskazaniem nie jest m.in. ciąża. Do leczenia operacyjnego w trybie pilnym kierować należy ciężarne z nawrotem kolki wątrobowej, z powikłaniami kamicy oraz zagrożone rozwojem ostrego zapalenia trzustki.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.