Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Przewlekła niewydolność żylna

Do praktyki lekarza rodzinnego zgłosiła się 32-letnia kobieta skarżąca się na uczucie ciężkości kończyn dolnych, narastające z upływem dnia i częściowo ustępujące po odpoczynku z uniesionymi kończynami. Dolegliwość ta nasilała się podczas upałów i w okresie przedmiesiączkowym. U pacjentki pojawiały się także okresowo (najczęściej nocą) bolesne kurcze mięśni podudzi. Pacjentka pracowała jako urzędnik bankowy.
W badaniu fizykalnym z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdziłam na skórze obu ud i podudzi pojedyncze drobne siatkowate żylaki oraz liczne poszerzone śródskórne żyłki o średnicy do 1 mm.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.