Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Racjonalne badania dodatkowe
w przypadku bólu w nadbrzuszu

Streszczenie:
Tło: Ból w nadbrzuszu jest powszechnie występującym problemem, który może mieć wyjątkowo dużo różnych przyczyn. U wielu pacjentów nie występuje żadna choroba organiczna, co sprawia że postawienie właściwego rozpoznania może stanowić wyzwanie. Rola endoskopii, badanie w kierunku Helicobacter pylori oraz techniki obrazowe były przedmiotem szerokiej debaty i pozostają kwestią dyskutowaną.
Cel: Artykuł szczegółowo omawia wartość różnych badań dodatkowych w przypadku określonych prezentacji klinicznych bólu w nadbrzuszu.
Omówienie: Często przyczyną bólu w nadbrzuszu jest dyspepsja czynnościowa, ale rozpoznanie to należy postawić tylko po rozważeniu innych, poważniejszych stanów patologicznych. Omówiono różne przyczyny organiczne bólu w nadbrzuszu oraz odpowiednie w ich przypadku badania dodatkowe. Jeśli obecne są objawy alarmujące oraz objawy u pacjentów powyżej 55. r.ż., zaleca się wczesne badanie endoskopowe.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.