Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Wyzwania w postępowaniu z cukrzycą

Streszczenie:
Tło: W praktykach lekarzy rodzinnych coraz częściej spotyka się cukrzycę typu 2 i jej powikłania – makro- i mikroangiopatie.
Cel: W artykule przedstawiono w zarysie wczesne wykrywanie i postępowanie z cukrzycą typu 2 w praktyce lekarza rodzinnego.
Omówienie: Zastosowanie nowych kwestionariuszy oceny ryzyka i testów przesiewowych pozwoli zapobiegać cukrzycy i umożliwi rozpoznanie choroby, zanim rozwiną się powikłania. Osiągnięcie optymalnej kontroli metabolicznej (obejmujące kontrolę glukozy, ciśnienia krwi, lipidów i masy ciała) pozostaje wyzwaniem dla nawet połowy pacjentów. Kluczowymi interwencjami są: poprawa diety i aktywności fizycznej, celowane zastosowanie leków w celu osiągnięcia kontroli glikemii, ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomów lipidów oraz podawanie kwasu acetylosalicylowego. Osiągnięcie tych celów musi być wsparte zmianami organizacyjnymi zarówno w samej praktyce lekarza rodzinnego, jak i we współpracy pomiędzy praktyką a innymi placówkami, aby zapewnić pacjentom edukację dotyczącą samodzielnego postępowania, stworzyć warunki do efektywnej pracy zespołowej oraz poprawić systemy wspierające podejmowanie decyzji i systemy informacji.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.