Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Ropień

Do praktyki lekarza rodzinnego zgłosiła się 53-letnia kobieta skarżąca się na bóle w okolicy lewego uda po stronie bocznej. Kiedyś – jak wynika z dokumentacji medycznej – w tym miejscu był kaszak, który pacjentka określiła jako małą krostę. Dolegliwości występują od 3 dni. Zmiana na skórze od tego czasu powiększyła się.
Pacjentka pracuje jako sprzątaczka.
W badaniu fizykalnym z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdziłam ropień w okolicy lewego uda o średnicy około 2,5 cm. Znajdował się w pobliżu powłok ciała. Był to charakterystyczny okrągławy guzek, miękki w dotyku, o barwie ciemnoczerwonej. Objaw chełbotania był dodatni.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.