Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Rola suplementacji witaminą D i K u niemowląt i małych dzieci

Streszczenie:
Tło:
Witaminy K i D są niezbędne dla zdrowia, wzrostu i rozwoju człowieka. Muszą być dostarczane z zewnątrz, ponieważ organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć w wystarczających ilościach.
Cel: Omówienie aktualnych zaleceń dotyczących stosowania witaminy K i D u dzieci.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa.
Omówienie: Zgodnie z aktualnymi polskimi zaleceniami każdy noworodek po urodzeniu powinien otrzymać witaminę K w dawce 0,5 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie (zależnie od decyzji lekarza i rodzica), a niemowlęta karmione naturalnie przez pierwsze trzy miesiące życia codziennie 25 μg witaminy K doustnie. Niemowlęta karmione piersią wymagają suplementacji witaminą D w dawce 400 j.m./dobę.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.