Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Atopowe zapalenie skóry u dzieci a nowe wytyczne NICE

Streszczenie:
Tło: Według różnych danych AZS to najczęstsza choroba skóry wieku dziecięcego w krajach rozwiniętych: dotyczy 15-30% małych dzieci.
Cel: Przedstawienie lekarzom opieki podstawowej aktualnych wytycznych dotyczących oceny i postępowania w wyprysku atopowym u dzieci.
Metoda: Omówienie wytycznych NICE i przegląd innego piśmiennictwa.
Omówienie: Brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE) wydał w grudniu 2007 r. wytyczne dotyczące diagnostyki i postępowania w wyprysku atopowym u dzieci od urodzenia do 12. r.ż. W wytycznych podano podział nasilenia zmian chorobowych na łagodne, umiarkowane i ciężkie oraz wyróżniono stopień „bez zmian”. Skategoryzowano również wpływ choroby na jakość życia jako niewielki, umiarkowany i bardzo silny. Do czynników wyzwalających zaostrzenia choroby należą: środki drażniące (mydło i detergenty zawarte w szamponach, środkach do kąpieli, żelach pod prysznic), zakażenia (szczególnie gronkowcowe), alergeny kontaktowe, pokarmowe i wziewne. U niemowląt powyżej 6. m.ż. z umiarkowanym lub ciężkim wypryskiem karmionych butelką, których choroba nie jest kontrolowana za pomocą emolientów i kortykosteroidów, należy wypróbować mieszanki o dużym stopniu hydrolizy. Metody leczenia atopowego zapalenia skóry zależą od stopnia nasilenia objawów. Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry są emolienty, które stosuje się we wszystkich czterech stopniach nasilenia zmian. W łagodnym można do nich dodać miejscowe glikokortykosteroidy o łagodnej sile działania (do stosowania zarówno na twarzy i szyi, jak i w innych okolicach ciała). W umiarkowanym poza emolientami i miejscowymi glikokortykosteroidami (o umiarkowanej sile działania na całym ciele poza twarzą i szyją, na które stosuje się leki o łagodnej sile działania) stosuje się miejscowe inhibitory kalcineuryny oraz tzw. opatrunki mokre. W ciężkim wyprysku atopowym oprócz wymienionych środków stosuje się również fototerapię oraz terapię systemową. Ważnym elementem postępowania powinna być edukacja zarówno pacjentów, jak i ich opiekunów. Najważniejszymi powikłaniami wyprysku atopowego są zakażenia bakteryjne oraz wyprysk opryszczkowy.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.