Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Celiakia nie tylko dla lekarzy rodzinnych

Streszczenie:
Tło:
Celiakia to trwała nietolerancja glutenu prowadząca do zaniku kosmków jelitowych u osób z predyspozycją genetyczną. Może dotyczyć nawet 1% populacji, dlatego każdy lekarz opieki podstawowej ma duże szanse zetknąć się z osobą chorą na celiakię.
Cel:
Artykuł przybliża definicję i etiopatogenezę celiakii oraz szczegółowo opisuje zarówno typowe, jak i rzadziej występujące objawy kliniczne choroby. Zwraca też uwagę na niektóre aspekty rozpoznawania i leczenia, podkreślając znaczenie praktycznych problemów związanych ze stosowaniem diety bezglutenowej.
Metoda:
Praca poglądowa oparta na najnowszym piśmiennictwie dotyczącym celiakii.
Omówienie
: Celiakia jest genetycznie uwarunkowaną enteropatią jelita cienkiego o podłożu autoimmunologicznym spowodowaną trwałą nietolerancją glutenu. Szacuje się, że celiakię może mieć nawet 1% populacji; w większości przypadków pozostaje ona nierozpoznana. W ostatnich latach zmieniło się spektrum objawów klinicznych. Obecnie nie przeważają już rozpoznania u małych dzieci z typowymi objawami zespołu złego wchłaniania. Stwierdza się raczej celiakię osób dorosłych z nietypowym lub skąpoobjawowym przebiegiem choroby, często z jednym wiodącym nieswoistym objawem. Złotym standardem rozpoznawania celiakii jest biopsja jelita cienkiego poprzedzona uzyskaniem dodatniego wyniku pomiaru markerów serologicznych lub jednoznacznym podejrzeniem klinicznym celiakii. Leczeniem z wyboru jest dieta bezglutenowa przestrzegana ściśle przez całe życie. Polega ona na unikaniu ziaren pszenicy, jęczmienia i żyta oraz wszelkich pochodzących z tych zbóż produktów. Wprowadzenie diety powoduje ustąpienie objawów klinicznych i zmniejszenie ryzyka powikłań celiakii (np. chłoniaka jelita cienkiego).

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.