Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Guzy i guzki tarczycy

Streszczenie:
Tło:
Guzki tarczycy występują niezwykle często. 7% osób dorosłych ma dające się wyczuć guzki, a nawet u 50% populacji występują guzki widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Około 5% guzków tarczycy ma charakter złośliwy. Guzki tarczycy mogą wystąpić jako objaw izolowany (często wynik badania uzyskany zostaje przypadkowo) albo mogą być związane z ogólnoustrojowymi objawami nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Mogą być pojedyncze lub objawiać się jako dominujący guzek w wolu wieloguzkowym.
Cel: W artykule przedstawiono zarys częstych przyczyn powstawania guzków tarczycy (pojedynczych i mnogich) oraz zaprezentowano proste podejście do ich diagnostyki i postępowania w warunkach praktyki lekarza rodzinnego. Skoncentrowano się na przypadku pacjenta zgłaszającego się do lekarza z powodu guzka tarczycy, a nie na przypadku pacjenta trafiającego do lekarza z powodu nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
Omówienie: Ocena guzka i ustalenie, którzy pacjenci wymagają skierowania do specjalisty na badania dodatkowe i leczenie stanowi wyzwanie dla lekarza rodzinnego. Skierowanie może być konieczne, by wykluczyć lub potwierdzić złośliwy charakter zmiany. Jest również wskazane w przypadku pacjentów z dającymi objawy łagodnymi guzkami tarczycy.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.