Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Diagnostyka kaszlu u dzieci

Streszczenie:
Tło: Kaszel jest częstą przyczyną wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. Szacuje się, że jako pojedynczy objaw stanowi około 6% wszystkich konsultacji.
Cel: Celem artykułu jest omówienie różnicowania kaszlu z punktu widzenia lekarza opieki podstawowej.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa.
Omówienie: Kaszel jest zwykle dzielony na ostry (przeważnie związany z infekcją wirusową układu oddechowego), podostry (często poinfekcyjny) i przewlekły. W kaszlu ostrym badania dodatkowe zazwyczaj nie są potrzebne, a rolą lekarza jest rozpoznać dzieci, które wymagają leczenia antybiotykiem (z zapaleniem płuc, zatok lub ucha środkowego), ewentualnie innego postępowania (np. w przypadku obecności ciała obcego w drogach oddechowych).
W kaszlu przewlekłym podstawowymi badaniami są zdjęcie rentgenowskie płuc i spirometria, dobór dalszych badań jest uzależniony od danych klinicznych. Jest on często wskazaniem do konsultacji specjalisty.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.