Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Chrypka jako objaw chorobowy

Streszczenie:
Tło: Chrypka jest objawem zakłócenia prawidłowej emisji głosu wyrażającym się zmianą jego barwy, wysokości, złą dźwięcznością lub drganiem.
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie najczęstszych przyczyn chrypki, metod diagnostycznych i postępowania w przypadku takiego objawy chorobowego.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa i doświadczenia własne autorów.
Omówienie: Chrypka w wielu przypadkach może stanowić poważny sygnał alarmowy, związany z wystąpieniem zmian nowotworowych nie tylko w krtani, ale również w wielu odległych narządach (guzy zlokalizowane w śródpiersiu: węzły chłonne, tętniak; w przełyku: rak żołądka okolicy wpustu czy górnym płacie lewego płuca: gruźlica, rak płuc). Jest to związane z unerwieniem tych narządów przez liczne odgałęzienia nerwu błędnego. Najczęstszą przyczyną chrypki są stany zapalne i alergiczne fałdów głosowych, łagodne guzy krtani (polipy, torbiele oraz brodawczaki), guzy złośliwe krtani (raki) oraz powikłania pooperacyjne. Każda chrypka leczona przeciwzapalnie lub przeciwalergicznie bez powodzenia przez około 2-4 tygodni wymaga bezwzględnie konsultacji laryngologicznej. Wczesna konsultacja wskazana jest przede wszystkim u palaczy tytoniu i u osób nadużywających alkoholu.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.