Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Łagodny rozrost gruczołu krokowego

Najczęściej zadawane pytania

Streszczenie:
Tło: Szacuje się, że w 60. r.ż. dolegliwości ze strony gruczołu krokowego występują u 60% mężczyzn, a u 80-latków ten odsetek wzrasta do 90%.

Cel:
Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez lekarzy rodzinnych pytania dotyczące łagodnego rozrostu stercza.
Metoda:
Omówienie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.
Omówienie:
Dolegliwości w łagodnym rozroście stercza (ŁRS) dzieli się na objawy podrażnieniowe i związane z przeszkodą podpęcherzową. W różnicowaniu zwracamy uwagę na inne przyczyny LUTS, przeszkody podpęcherzowe i powiększenie stercza. Najważniejszym rozpoznaniem różnicowym jest rak stercza. Alfa-adrenolityki łagodzą objawy choroby, nie doprowadzając jednak do zmniejszenia objętości gruczołu. Podawanie inhibitorów 5α-reduktazy skutkuje zmniejszeniem wielkości gruczołu nawet o 30%. Pacjent powinien być kierowany do urologa w przypadku wystąpienia niepokojących objawów podczas terapii, konieczności modyfikacji leczenia oraz przynajmniej raz na 6 miesięcy, by ocenić postępy leczenia. Leczenie chirurgiczne wskazane jest w przypadku powikłań, takich jak zaleganie moczu po mikcji, kamica pęcherza moczowego czy nawracające zakażenia dróg moczowych. TURP jest stosowany u 95% chorych leczonych endoskopowo. Spośród metod mało inwazyjnych należy wymienić: stenty zakładane do sterczowego odcinka cewki moczowej, przezcewkową ablację igłową, przezcewkową termoterapię mikrofalową i przezcewkową laserową ablację gruczołu laserem zielonym. Wykonuje się także zabieg otwarty – nadłonową adenomektomię. Nie wykazano skuteczności terapii komplementarnej, a stosowane metody poprawiają raczej ogólne samopoczucie pacjenta, nie wpływając na sam stercz.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.