Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Potrzeby starszych osób z astmą oskrzelową

Streszczenie:
Tło:
Astma oskrzelowa jest chorobą powszechnie występującą wśród starszych Australijczyków, ale często jest nieprawidłowo rozpoznawana i niedostatecznie leczona. Objawy astmy u osób w starszym wieku są takie same jak w populacji osób młodszych.

Cel:
Artykuł ten przedstawia aktualną wiedzę na temat potrzeb osób starszych z astmą oskrzelową oraz wiedzę na temat braków istniejących obecnie w tej dziedzinie opieki zdrowotnej.
Omówienie:
Znaczący odsetek osób w starszym wieku z astmą oskrzelową pozostaje niezdiagnozowany. Starsze osoby nie zgłaszają wystarczająco często objawów i przypisują duszność zaawansowanemu wiekowi oraz chorobom współistniejącym. Inne trudności obejmują upośledzoną percepcję stopnia nasilenia astmy, słabe przestrzeganie zaleceń dotyczących przyjmowania leków, niesprawność fizyczną, zaburzenia funkcji poznawczych oraz pasywne podejście do samodzielnego postępowania z chorobą. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do słabszych wyników leczenia astmy oskrzelowej wśród osób w starszym wieku. Postępowanie z astmą oskrzelową prawdopodobnie będzie lepsze, jeśli specyficzne potrzeby tych osób zostaną zaspokojone dzięki dostosowanym do pacjentów interwencjom edukacyjnym i odpowiedniej opiece.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.