Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Opieka nad chorym po usunięciu krtani

Streszczenie:
Tło: Rak krtani występuje około 17 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet, najczęściej u pacjentów powyżej 50.-60. r.ż., stanowiąc ósmą przyczynę zgonów u mężczyzn w Polsce z powodu nowotworów złośliwych. Uważa się, że ponad 90% zachorowań na raka krtani jest związane z paleniem papierosów i ekspozycją na dym tytoniowy. Spożywanie równocześnie wysokoprocentowych alkoholi zwiększa ryzyko wystąpienia raka krtani o około 330 razy.
Cel: Przedstawienie lekarzom rodzinnym postępowania z chorymi po laryngektomiach, przebywającymi w domu, u których usunięcie krtani stwarza wiele niedogodności i zagrożeń. Autorzy podają proste i praktyczne sposoby zapobiegania tym zagrożeniom.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa i doświadczenia własne autorów.
Omówienie: Objawy nowotworu krtani zależą od jego lokalizacji. Postępowanie zależeć będzie od stopnia zaawansowania procesu nowotworowego. Zmiany ograniczone do fałdu głosowego będą kwalifikowane do usunięcia tego fałdu – chordektomii lub wyłącznie do leczenia energią promienistą. Zmiany większe kwalifikują się do laryngektomii częściowej. Rozległy naciek raka z przejściem poza narząd lub pojawienie się miejscowych przerzutów w okolicznych węzłach chłonnych kwalifikowany jest do laryngektomii całkowitej z usunięciem węzłów chłonnych. Zakłóceniu fizjologicznej czynności oddechowej próbuje się zapobiec, zalecając, aby chory nie przebywał w zimnym otoczeniu, a przynajmniej ochraniał rurkę tracheotomijną. Ważne jest także odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych. Wymagana jest codzienna zmiana rurki, a przed ponownym założeniem do tchawicy zakroplenie na nią 3-4 kropli oleju parafinowego lub pokrycie jej żelem ksylokainowym. Tracheostoma wymaga codziennej właściwej pielęgnacji polegającej na przetarciu wilgotną, bawełnianą ściereczką brzegów zespolenia, z ewentualnym usunięciem zeschniętej wydzieliny, a następnie pokryciu skóry zawiesiną Atecortin, Linomagiem albo wazeliną.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.