Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Półpasiec

Czterdziestosześcioletnia kobieta zgłosiła się do praktyki lekarza rodzinnego z powodu miejscowej wysypki na skórze tułowia w okolicy łopatki i dolnej części klatki piersiowej po prawej stronie. Pacjentka skarżyła się również na silne dolegliwości bólowe o charakterze piekącym obejmujące tylko zajęty obszar skóry. Wysypka pojawiła się mniej więcej 5-6 dni przed wizytą w poradni. Trzy dni przed pojawieniem się zmian na skórze nastąpiło podwyższenie temperatury ciała do 37,6oC oraz wystąpiło uczucie pieczenia i swędzenia tej okolicy skóry. Pacjentka nie przyjmowała stale żadnych leków, nie stosowała ostatnio nowych kosmetyków, środków czystości ani środków piorących. W dzieciństwie przebyła płonicę i ospę wietrzną, ale nie pamiętała dokładnie kiedy.
W badaniu przedmiotowym stwierdziłam na skórze tułowia obecność około 30 rozsianych surowiczych pęcherzyków układających się w pojedyncze pasmo szerokości około 2 cm, ciągnące się od kręgosłupa na wysokości VIII-IX kręgu piersiowego do prawego łuku żebrowego, nieprzekraczające linii środkowej ciała. Część pęcherzyków zawierała mętny płyn. Pomiędzy wykwitami występowały obszary niezmienionej skóry. Poza zmianami skórnymi nie stwierdziłam innych odchyleń od stanu prawidłowego.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.