Spis treści publikacji Musisz być zalogowany aby móc ściągnąć plik Antykoncepcja hormonalna

Streszczenie:
Tło: Dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji hormonalnej: dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, minipigułki, plastry, pierścienie dopochwowe oraz system uwalniający hormon do macicy. Większość preparatów spełnia podstawowe kryteria antykoncepcji, tj. wysoką skuteczność, odwracalność, bezpieczeństwo oraz akceptację przez kobiety.
Cel: Przedstawienie lekarzom opieki podstawowej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące antykoncepcji hormonalnej.
Metoda: Przegląd piśmiennictwa.
Omówienie: Skuteczność hormonalnych metod antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka; mają one także dodatkowe, pozaantykoncepcyjne korzyści. Dobór odpowiedniego środka antykoncepcyjnego dokonywany jest przez lekarza ginekologa; przedłużanie recepty może pozostać w rękach lekarza rodzinnego. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, plastry i pierścienie dopochwowe są przy braku przeciwwskazań metodą z wyboru dla kobiet, które nie rodziły dzieci; są zalecane także kobietom, które już rodziły, ale w najbliższych latach planują następną ciążę. U kobiet, które już rodziły i nie planują macierzyństwa oraz w okresie przedmenopauzalnym zaleca się, poza powyższymi metodami, wkładki domaciczne. Należy zawsze przeprowadzić dokładny wywiad, zwłaszcza dotyczący występowania choroby zakrzepowo-zatorowej, chorób wątroby oraz chorób nowotworowych w najbliższej rodzinie. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, plastrów i pierścieni dopochwowych są: ciąża, nowotwory estrogenozależne, ciężkie choroby wątroby, choroby układu sercowo-naczyniowego i zakrzepica, BMI powyżej 35 kg/m2, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe unieruchomienie, palenie papierosów (u kobiet po 35. r.ż.). Pigułki, plastry i krążki włącza się zawsze pierwszego dnia miesiączki. U kobiet karmiących piersią po zakończeniu połogu można włączyć minipigułki zawierające jedynie progestagen. System Mirena zalecany jest kobietom, które już rodziły (szczególnie w wieku okołomenopauzalnym). Depo-Proverę zalecamy kobietom, u których istnieją przeciwwskazania do podawania estrogenów, przyjmującym leki przeciwdrgawkowe oraz matkom karmiącym piersią. Dziewczętom do 18. r.ż. środki antykoncepcyjne można przepisać jedynie za zgodą jednego z rodziców. Antykoncepcja po współżyciu zaburza czynność układu podwzgórze-przysadka-jajnik, dlatego tę metodę należy stosować jedynie w sytuacjach „awaryjnych”.

czytaj dalej...

Rejestracja i zalogowanie umożliwia dostęp do większości artykułów klinicznych (z archiwum LR) i innych materiałów dostępnych na portalu z wyjątkiem 6 ostatnich wydań Lekarza Rodzinnego. Dostęp do wydań bieżących mają osoby zalogowane, które są równocześnie prenumeratami pisma. Konto na portalu rodzinni.org daje równocześnie możliwość odpowiedzi on-line na pytania Programu Edukacyjnego oraz sprawdzenie dotychczasowej punktacji.